Ne Haber? “Dost” İslâm’a Hizmet Ödülleri,10. Defa Sahiplerini Buldu

Allah bize ruhundan ruh üfleyerek bu âleme gönderirken kendisini bilme, tanıma, anlama fırsatı vermiştir. Bu yüzdendir ki biz beşerler için en büyük ödül, dünyaya insan olarak gelişimizdir. Yaratıcının bizlere sonsuz armağanlarından en güzeli olan Hz. Muhammed’in (a.s.) doğumunun yıldönümü vesilesiyle düzenlenen 10. “Dost” İslâm’a Hizmet Ödülleri programı 18 Ocak 2014 tarihinde gerçekleşti.

 

Bu yıl “Dost” Ödüllerinin konusu “Ashâb-ı Kirâm”

 

Açılış konuşmasını yapan Diyanet işleri Başkanlığı Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Huriye Martı “Bir tarafta kendini helâk edercesine onlar icin gayret gösteren bir peygamber, diğer tarafta sanki başlarına bir kuş konmuş gibi saygı ve özenle dinleyen sahâbiler… Elbette ki Ashâb-ı Kirâm derken yeknesak bir topluluktan bahsetmiyoruz.  Onlar, farklı yaş, cinsiyet ve sosyal konumlara sahiplerdi. Değisik kabilelerden gelmeleri sebebiyle farklı kültür ve geleneklerin izlerini tasıyorlardı. Hayattaki öncelikleri, zevkleri, alışkanlıkları ve sorumlulukları da farklıydı. Ancak farklılıkkların yok olduğu nokta, Allah Resûlü’ne karşı duydukları muhabbet ve gösterdikleri itaatti” dedi.

 

TÜRKKAD İstanbul Şubesi başkanı ve mutasavvıf-yazar Cemâlnur Sargut, yaptığı kısa konuşmada şunları söyledi: “Hz. Muhammed’in (s.a.s) huzurunda hazır olan herkes, kendi nefsinde Allah’ı müşâhede eder. İşte sahâbe budur. Bu sene O’nunla yaşayan ve vasıflarını giyinenlerle, O’nun sonsuz güzelliğini anlamaya çalışacağız. Ki onlar, mübârek nûrunu görmüş, o nurdan bereketlenip hâl etmiş ve ’Ümmetimden öyleleri vardır ki cevherleri, himmetleri benimle müşterektir’ hadisi ile O’nun, dolayısıyla da zât-ı ilâhînin iltifatına mazhar olmuşlardır. Sahâbe, gönül aynalarında Muhammedî Hakîkat yansıyanlar zümresidir. Sadakat makamında Peygamber ahlâkını yaşamış ve ’Ben onları hangi nurla görüyorsam, onlar da beni aynı nurla görüyorlar’ hitâbına mazhar olmuşlardır.”

 

Bu kutlu bir gecede çoşku ile konuşanlardan biri de Doç. Dr.  Emin Işık idi. Kendisi sahâbenin özelliklerini ve faziletlerini anlattığı bir konuşma yaptı.

İslâm Peygamberi Hz. Muhammed’in (s.a.s.) doğumunun 1443. yılı vesilesiyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda, dört sivil toplum kuruluşunun (Cenan  Eğitim  Kültür  ve  Sağlık  Vakfı, Kerim Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı, Türk  Kadınları Kültür Derneği ve Altay Kültür ve San’at Eğitim Vakfı) müşterek olarak tertiplediği “Dost” Ödülleri Gecesinde ödüllerden biri, ABD’den Pakistan asılı Doç Dr. Asma Sayeed’e verildi. Sayeed, “Women and the Transmission of Religious Knowledge in Islam” adlı kitabında İslâm topraklarında kadınların hadis nakil geleneğinin son 10 asırdaki gelişimini inceliyor. İkinci ödül ise Muhammed Emin Yıldırım’a “Sahabe iklimi” adlı kitap serisi çalışmasından dolayı takdim edildi.

Gecede, altı yaşındaki 8 çocuk Kenan Rifâî Hazretleri’ne ait “Nāt-ı Hazreti Nebevî” başlıklı şiiri okudular. Ödül töreni. gelenekselleşen Lâ Edrî Grubu konseri ile son buldu.

The following two tabs change content below.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Yorum Yazın