Ne Haber? Gazze Ateş Altında!

İsrail’in Gazze’ye 7 Temmuz’da önce havadan ve denizden, 17 Temmuz’da da karadan başlattığı saldırılar, bugüne kadar yaklaşık 2000 Filistinli’nin ölmesine, 11000 Filistinli’nin de yaralanmasına sebep olmuş durumda… İsrail tarafı ise 64’ü asker 3’ü sivil 67 vatandaşının hayatını kaybettiğini duyurdu. Gazze’de 14 Ağustos tarihine kadar alınan son ateşkes kararına kadar 36700, 152 cami, 189 okul ve 24 sağlık merkezi hasar gördü. 5622 ev ve 64 cami tamamen yıkıldı.
Gazze’nin geleceği, 14 Ağustos tarihine kadar alınan ateşkes kararı ile şimdilik belirsizliğini koruyor. Ateşkes kararıyla evlerine dönenler, yukıntılar arasında hayatlarını sürdürmeye devam ediyorlar ve saldırıların yeniden başlamasından endişe ediyorlar.
Bu orantısız saldırılar, bugüne kadar birçok ülke halkları tarafından protestolarla kınandı. Oscar ödüllü İspanyol sinema oyuncuları mektup yazarak İsrail’i soykırım yapmakla suçladılar. Birleşmiş Milletler olayları sadece eleştirmekle kalıp ciddi yaptırımdan uzak açıklamalar yayınladı. Öte yandan Hamas Siyasi Büro Temsilcisi yardımcısı İsmail Heniye kalıcı ateşkesin sağlanabilmesi için Gazze’deki ablukanın kalkmasının gerektiğini söylüyor. Bu arada İsrail’in Gazze sınırına asker ve mühimmat yığdığının haberleri geliyor.
Bütün bunlar olurken, Türkiye, Sağlık Bakanlığı’nın ambulans uçağı ile Filistinli yaralıları Türkiye’ye getiriyor. Yaralıların sevkiyatında İsrail havaalanlarının kullanılması dolayısıyla büyük güçlükler yaşanıyor ve istenen yaralı sayısından çok daha azı Türkiye’ye ulaşabiliyor.
Uzmanlar, İsrail’in, bu saldırılar ile amacına da ulaşamadığı değerlendirmesini yapıyorlar. “İsrail uzmanı” olarak bilinen Gazze Şeridi’ndeki Ümmet Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Adnan Ebu Amir, İsrail’in başarısız olduğunu ifade ederek, “İsrail, uğruna Gazze’ye savaş açtığı hiçbir hedefi gerçekleştiremedi. Daha önceki saldırılarında da hiç bu derecede başarısız olmamıştı. İsrail çocukları, kadınları öldürmek ve sivillerin başlarına evlerini yıkmaktan başka bir şeyde başarılı olmadı” diyor.

Önümüzdeki zaman diliminde Gazze’yi güzel günlerin beklemesi için ve konu ile ilgili yetkililerin inisiyatif alarak etkili olmaları için herkes duâ ediyor.

 

The following two tabs change content below.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Yorum Yazın