Ne Haber? Cemâlnur Sargut Türk Dünyası Bilgeler Zirvesi’nde…

Cemâlnur Sargut, 26-28 Mayıs 2014 tarihleri arasında Eskişehir’de gerçekleştirilen ve Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı tarafından düzenlenen Türk Dünyası Bilgeler Zirvesi – Gönül Sultanları Buluşması’nın ikinci gününde “tasavvuf” oturumunda bir tebliğ sundu. Hanımların çoğunlukta olduğu dinleyiciler tarafından büyük bir ilgi ile dinlenen tebliğde Sargut, konuşmasına mürşidi Ken’an Rifâî ile annesi Meşkûre Sargut arasındaki bir olayı anlatarak başladı. Mürşitlerin Hz. Muhammed’in farklı aynalardaki tecellisi olduğunu ifade ederek tasavvuftaki mürşit kavramına açıklık getiren Sargut, tasavvufun dünya dertlerinden etkilenmemek demek olduğunu söyledi. “Tıpkı yedi uyuyanlar gibi aşırı mutluluk ve aşırı dertlerden etkilenmeyenler,  yani Allah ile irtibatı tam kurmuş olanlar tasavvufu yaşayanlardır” diyen Cemâlnur Sargut, İslâm tasavvufunun hal ilmi olduğunu ve tasavvufun ortak bir dil oluşturduğunu vurguladı. (Haber: Ümit Gülbüz Ceylan)

 

KAYÇAD’dan Cemâlnur Sargut’a Yılın Yazarı Ödülü

Kadın Yönetici ve Kadın Çalışanlar Derneği’nin (KAYÇAD), 5. kuruluş yıldönümü dolayısıyla 2 Haziran 2014 tarihinde Ankara Rixos Oteli’nde düzenlediği gecede “İş’te Kadın” Ödülleri sahiplerini buldu. Törende “Yılın Yazarı” kategorisi ödülü Cemâlnur Sargut’a verildi.

Geniş katılımlı bir törenle 10 kadına değişik kategoride ödüllerin dağıtıldığı gecede Nefes Yayınevi yazarı Cemâlnur Sargut, ödülünü Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müsteşarı Nesrin Afşar’ın elinden aldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigâr Gökalp İlhan tarafından kurulmuş olan KAYÇAD’ın gecesine Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, eski bakanlardan Güldal Akşit ve çok sayıda seçkin davetli katıldı.

(Haber: Ümit Gülbüz Ceylan)

 

“Yed-i Velâyet 7 Vilâyet”

Yedi Allah dostunun anlatılıp tanıtılacağı “Yed-i Velâyet 7 Vilâyet” başlıklı kısa film festivalinin başvuruları başladı. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî, Aziz Mahmud Hüdâyî, Emir Sultan, Hacı Bayram-ı Velî, Hacı Bektaş-ı Velî, Veysel Karanî ve Yunus Emre’nin hayat hikâyelerinden, eserlerinden, kıssalarından esinlenerek çekilen kısa filmlerin yarışacağı festival, Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle MY Elit Yapım tarafından organize ediliyor.
Cemâlnur Sargut’un da jüri üyeleri arasında yer alacağı festivalin gala Gecesi Konya’da, final gecesi ise İstanbul’da gerçekleştirilecek. Toplam 33.000 TL’nin ödül olarak dağıtılacağı
festivalle ilgili detaylı bilgi ve katılım koşulları için internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

http://www.7kisafilm.com/
http://www.yedivelayet7vilayet.com/

 

Cemâlnur Sargut Kuzey Almanya’yı Ziyâret Etti

Cemâlnur Sargut hocamız, 2009’dan beri sürdürmekte olduğu kuzey Almanya’daki konferanslarına geçtiğimiz Mayıs ayında da devam etti.

 

İlk olarak 3 Mayıs 2014’de Kassel’de “Hz. Mevlânâ ve Mesnevi” konulu bir konferans veren Cemâlnur Sargut, konferans sonrasında da bölgedeki camiyi ziyaret edip cami önünde yapılan kermeste kısa bir selâmlama konuşması yaptıktan sonra gurbetçi vatandaşlarımızla sohbet etti. İkinci gün (4 Mayıs 2014), altıncı kez geldiği Braunschweig’da “Kur’ân-ı Kerim ve Hakikati” konulu konferans veren Cemâlnur Sargut, Kur’ân-ı Kerim’in önemini, aktardığı bilgilerle bir kez daha gözler önüne serdi. Son konuşmasını Salzgitter şehrinde yapan hocamız, buradaki topluluğa da “Ehli Beyt” konu bir sohbet yaptı.

 

Üç gün boyunca katıldığı bu organizasyonlarda 1000’e yakın gurbetçimizle buluşan hocamız, bizlere Almanya’daki konferansları ve gurbetçilerimiz hakkında şunları söyledi:

 

“Hakikaten çok güzel ve zevkli dakikalar geçirdik. Üç ayrı sohbet ve bu sohbetlerde çok güzel sorularla ve çok imanlı ve idrakli gruplarla beraber olduk, Allah’a binlerce şükürler olsun. Bu bakımdan da çok güzel geçtiğini düşünüyorum. İnşaallah ben de faydalı olabilmişimdir. Ben burada yaşayan insanların cihad yaptığına inanıyorum. Çünkü burada Türklüğü ve müslümanlığı göstermek için insanlar fırsat yaratıyorlar. Eğer gerçek müslümanlığı ve Ahlâk-ı Muhammediye’yi yaşarsak, o zaman birçok kişinin de müslümanlığa olan bakış açısını değiştirebileceğimize inanıyorum. Bu yüzden de burada yaşamanın büyük bir cihad olduğunu düşünüyorum. Allah herkese yardım etsin. Memleketinden uzak, ezan sesinden uzak bu büyük imtihanda burada yaşayanların Allah yardımcıları olsun.”

 

(Haber: Bülent Şener)

 

The following two tabs change content below.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Yorum Yazın