Ne Haber? Uzaktaki Yakîn – Uzaktaki Yakîn – Uluslararası Üftâde Hazretleri Sempozyumu ve Cemâlnur Sargut’a Azerbaycan’dan Fahrî Doktora Unvanı…

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Türk Kadınları Kültür Derneği ve Kerim Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı’nın ortaklaşa düzenledikleri “Uzaktaki Yakîn” Uluslararası Üftâde Hazretleri Sempozumu, 18-19-20 Nisan 2014 tarihlerinde Bursa’da gerçekleştirilecek.

 

Düşünce, ahlâk ve gönül dünyâmızda asırlar boyunca büyük iz bırakan, âriflerin sultânı Üftâde Hazretleri’nin mânevî şahsiyetinin daha iyi anlaşılması ve günümüz insanıyla buluşturulması amacıyla, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sâhipliğinde düzenlenecek olan sempozyum, yaklaşık yirmi beş yerli ve yabancı akademisyenin katılacağı oturumlarla Uludağ Üniversitesi ile iş birliği içinde yapılacak.

 

Üftâde Hazretleri’nin tasavvufî, târihî ve edebî açıdan daha iyi anlaşılmasına yönelik bu uluslararası sempozyum, Üftâde Hazretleri’nin ebedî istirahatgâhı olan Bursa’da gerçekleştirilecek. Sempozyumda, Kuzey Carolina Üniversitesi Dinî Etüdler Bölümü’nden Prof. Carl Ernst, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Doç. Dr. Ekrem Demirli, Boston Üniversitesi Teoloji Bölümü’nden Prof. James Morris gibi önemli uzman bir araya geliyor.

 

“Uzaktaki Yakîn” başlıklı uluslararası sempozyum, TÜRKKAD ve KERİM Vakfı’nın “Anadolu’ da Yaşamış Büyük Mutasavvıflar” konulu sempozyumlar serisinin bir parçası olarak gerçekleştirilecek. Çok sayıda yerli ve yabancı araştırmacının katılımıyla yapılmış olan  Hacı Bayram Velî Sempozyumu (2012), “Sırrın Sırrı” Sultan Veled Uluslararası Sempozyumu (2013), “Kulun Niyâzı” Mısrî Niyâzi Sempozyumu (2010), “Modern Çağ ve İbn Arabî” Uluslararası İbn Arabî Sempozyumu (2008) gibi toplantılar, daha önce bu doğrultuda yapılan çalışmaların yalnızca bir kısmını oluşturuyor.

 

 

Mutasavvıf-yazar Cemâlnur Sargut’a Azerbaycan’dan Fahrî Doktora Unvanı…

 

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva’nın dâvetiyle Azarbaycan’a giden Cemâlnur Sargut’a, 30 Ocak 2014 tarihinde düzenlenen bir törenle Bakü Asya Üniversitesi tarafından fahrî doktora unvanı verildi.

 

Bakü Asya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Celil Nageyev ile milletvekili Ganire Paşayeva’nın ve çok sayıda dâvetlinin de hazır bulunduğu törenden önce bir konuşma yapan rektör Nagayev, Cemâlnur Sargut’un tüm varlığı ile İslâm tasavvufunu dünyaya anlatmak için yaptığı çalışmaların takdire şayan olduğunu belirtti.

 

Cemâlnur Sargut ise, öncelikle kendisini vatanında hissettiğini söylerek Azerbaycan’da gösterilen konukseverlik için şükranlarını ifade etti. Sargut, verilen unvanın kendisini çok mutlu ettiğini ve ömrünün sonuna kadar İslâm’a hizmet edeceğini söyledi. Kültürlerarası diyaloğun kurulması için çeşitli din temsilcilerine İslâm dininin özünün düzgün bir  şekilde anlatılmasının önemini vurgulayan Sargut, bu amaçla dünyanın çeşitli ülkelerinde temaslarda bulunduğunu bildirdi.

 

Nefes Yayınevi tarafından basılan “Dinle” Azeri Türkçesinde…

 

Reşid Behbudov Devlet Tiyatrosu’nda düzenlenen bir konferans ile Azeri Türkçesine çevrilmiş olan Sargut’un “Dinle” isimli  kitabının tanıtımı yapıldı

 

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren, milletvekili Paşayeva, modern dünyada kültürler ve medeniyetler arasındaki diyaloğun güncel olduğu ve İslâm’ı içten parçalayan zararlı akımların yaygınlaştığı bu dönemde, İslâm dininin mahiyetinin doğru şekilde anlatılması amacıyla düzenlenen bu tür organizasyonların önemini vurguladı. Özellikle gençleri cehalete sürükleyen zararlı akımlara karşı önlem almanın gerekliliğini belirten Paşeyava,konuşmasına şöyle devam etti:
“Ülkemiz Sovyet yönetiminin hüküm sürdüğü dönemde millî-dinî kimliğini korumak için zor dönemler geçirdi; fakat bağımsızlığını kazandıktan sonra millî ve dinî kimliğine sahip çıktı. İslâm, Azerbaycan’ın millî-mânevî değerler sisteminin ayrılmaz parçasını teşkil etmektedir.”

 

Konferansın ardından Sargut, katılımcıların sorularını cevapladı. Etkinlikte Sargut’un kitabı “Dinle” satışa sunuldu. Kitaptan elde edilecek gelirin ise otizmli çocukların eğitimi yararına kullanılacağı bildirildi.

 

The following two tabs change content below.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Yorum Yazın