Ne Haber? Bir Sempozyum Daha Geçti: “Uzaktaki Yakîn” Uluslararası Hz. Üftâde Sempozyumu

18-20 Nisan 2014 tarihleri arasında Bursa’da Tayyare Kültür Merkezi’nde “Uzaktaki Yakin” Uluslararası Hz. Üftâde Sempozyumu gerçekleştirildi. Türk Kadınları Kültür Derneği İstanbul Şubesi’nin Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Kerim Eğitim, Sağlık ve Kültür Vakfı ile ortaklaşa düzenlediği uluslararası sempozyum, 18 Nisan Cuma günü Hazreti Üftâde’nin türbesinde yapılan duânın ardından başladı. Açılışta Türk Kadınları Kültür Derneği İstanbul Şubesi başkanı Cemâlnur Sargut bir konuşma yaptı. Sargut konuşmasında “geçen yıl düzenlediğimiz Hacı Bayram Veli Sempozyumu’nun ardından Oxford Üniversitesi’nde Hazret hakkında bir ders açılması memnuniyet vericidir. Dileğimiz, diğer büyükler de Harvard, Oxford gibi büyük üniversitelerde okutulsunlar” dedi. İslamofobinin ancak akademilerde gerçek İslâm’ın öğretilmesi ile kurtulunabileceğini belirten Sargut, “Hazreti Peygamber’in aynadaki aksini Hazret’te görebilmenin idrakini yaşayalım” dileği ile konuşmasını tamamladı.

Cemâlnur Sargut’un konuşmasının ardından Kerim Vakfı Başkanı Sait Kayahan ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili birer konuşma yaptılar. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Süleyman Uludağ, tasavvufun temellerini anlatan bir açılış tebliği sundu.

19 Nisan Cumartesi günü Başbakan yardımcısı ve Bursa milletvekili Bülent Arınç’ın da hazır bulunduğu oturumlarla sempozyum devam etti. Sempozyumunun bu ikinci gününde Bülent Arınç bir konuşma yaptı. Yerli ve yabancı 26 akademisyenin tebliğ sunduğu sempozyum, Bursa’dan ve Bursa dışından gelen binlerce izleyici tarafından ilgi ile takip edildi. Sempozyumda sunulan tüm tebliğler Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kitap hâline getirilecek.

The following two tabs change content below.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Yorum Yazın