Editörden (Ekim 2015)

Merhabalar Efendim,

Yeni sayımıza hoşgeldiniz. Bu sayıda konumuz “Şehâdet”. Bu vesile ile vatanımızı korumak için geçmişten bugüne kadar, kendinden vazgeçip vatan müdafaası için veya görevi başında cesâretle Hakk’a yürüyen tüm ceddimize, güvenlik güçlerimize ve tüm vatandaşlarımıza yüce Allah’tan rahmet diliyor ve onları hayır duâları ile anmak istiyorum. Allah (cc) onlardan iki cihanda râzı olsun, taksîratlarını affetsin. Kalan ailelerine, yakınlarına ve milletimize sabırlar ihsan eylesin. “Şâhitlikleri” mübârek olsun.

Konumuz “Şehâdet”. Diğer bir deyişle “sâhitlik, sâhit olma makamı”. Yüce dinimiz, “Şehâdet” hâdisesine çok büyük kıymet verir. “Şehitlik mertebesi” dinimizde peygamberlik mertebesinden hemen sonra gelen bir mertebedir. Bunun sebebi, şehitlerin “Allah’ın cemâlini görme şerefine nâil olacakları” müjdesidir. Başta Hz. Peygamber’in şehitler sultanı torunları olmak üzere, pek çok Allah (cc) sevgilisine nasip olan bu mertebe, bahsettiğimiz gibi ancak ALLAH’ın sevdiklerinin mertebesidir. Dolayısıyla yüce Rabbimiz de o mübârek kulların şehitliklerine-şâhitliklerine “şâhitlik” eder.

Şâhitlik etme, aslında Kur’ân-ı Kerim’in pek çok yerinde geçer. Hattâ hukuki olarak da dünya meselelerinde doğru şâhitlik taltif edilir, yalancı şâhitlik lânetlenir. Amellerimize, günah ve sevaplarımıza Münkir-Nekir’in, yani melekler şâhitlik eder. Tek başımıza kaldığımızda önce kendi cüz’î vicdanımız, sonra da yüce Hakk’ın şâhitliği sözkonusudur. Aslında her nefesimizde varolan, hayatımızda önemli bir hâdisedir şâhitlik etmek… Zaman bize, biz zamana şâhitlik ederiz. En önemlisi de kimse bilmiyor diye düşünsek de, Allah’ın şaşmaz şâhitliği eşliğinde kendi kendimize şâhitlik eder ve ne olduğumuzu gayet iyi biliriz.

Her nefesi şâhitlikle geçen ve pek de farkında olmayan beşerler olarak, Her Nefes ekibi de kendince, dilinin döndüğü ve anlayabildiği kadar şehâdeti ve şâhitliği anlatmaya ve paylaşmaya çalıştı. İnşallah sizin şâhitliğinizde, biraz da olsa bu mübârek mertebeyi anlamayı ve anlatmayı başarabiliriz. Sizlerin ve bütün şehitlerimizin mübârek huzurunda hoşgörülmeyi ve yüce Rabbimizin bizleri de sevdiği kullardan eylemesi dileği ile kusurları bize, güzellikleri her şeyin sahibine ait olan sayımıza safâlar getirdiniz.

The following two tabs change content below.

Yosun Mater

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Yorum Yazın