Beş Duyu ile Oruç

Var mısınız bu Ramazan ayında orucumuzu beş duyumuz ile hissedelim?

 

Takvâmızın yanısıra, her sahura kalktığımızda duâ ederken, kendimize bir başkası ile ilgili bir eylem sözü verelim?

Örneğin, bir gün görevimiz bir fakiri doyurmak olsun, ertesi gün komşunun camını silmek…

Veyâ iş yerinde birine yaptığı iyi bir işten dolayı kahve kartı hediye etmek?

 

Sonra gözlerimize perde çekelim. Bu öyle bir perde olsun ki her şeyde ama her şeyde, insandan bitkiye, sandalyeden eteğe, her şeyde Yaratan’ı göstersin bize…

Ve ‘güzel olmadığını’ düşündüğümüz her eşyayı, davranışı, canlıyı kabul etmeyi veya güzel olmayan yanlarını görmemeyi öğretsin.

 

Kulaklarımıza bir çift küpe takalım. O küpeler ki Peygamberimizin fısıltıları olsun kulağımızda. Kahvaltı ederken, gazete okurken, itiş kakış vapura binerken, her dâim aşkı fısıldasın bizlere.

 

Burnumuz sadece gül kokusu alsın bir ay boyunca. Ne açlık yüzünden midelerden gelen kokuyu, ne de ter kokusunu duyalım omuz omuza kılarken namazı…

 

Ellerimiz aracı olsun bir gönüle değmeye. Yemek yaparken durup parmaklarımıza bakalım, şükür içinde. Çocuğumuzun başını okşarken, okşatanı düşünelim. Kapıyı açmak için uzanınca kilide, hareket eden damarlarımızı izleyelim. O gizli araçların, uzuvların, nasıl ‘Allah Allah’ diye her an çalıştıklarını izleyelim, şevk alalım.

 

Ve tabiî ki dilimiz… Dilimize sabahları oruca başlamadan son bir gıda olarak bir parça bal, akşam iftarda orucu açmadan evvel bir acı biber çalalım. Güne başlarken tatlı dilin önemini, akşam yatmadan kazâra kırılan gönülleri hatırlatsın bizlere.

 

Gelin bu sene, orucu sırf açlık ile tutmayalım. Var mısınız bu Ramazan ayında orucumuzu beş duyumuz ile yaşayalım?

 

Hadi!!

 

Allah yaptığımız bütün işlerin mânâsını yaşayabilme gücü versin bizlere inşaallah.

 

Hayırlı Ramazanlar…

The following two tabs change content below.

Sesil Pir

İstanbul Türkiye doğumlu. İnsan Kaynakları ve Endüstriyel Psikoloji uzmanı. İnsan Kaynakları bölüm yöneticiliği ve kendi kurduğu danışmanlık şirketinin ortaklığını yaparken aktif olarak organizasyonların, bireyler, takımlar ve liderler üzerinden gelişimine çalışmakta. Aşk'a aşık, lütuf bildiği her nefesin borcunu ödeme derdinde. Yirmi senedir uzak yaşadığı ülkesine dair en çok ezan sesini ve pastane kokusunu özlemekte. Ara ara, deniz kenarında bir yerlerde, en sevdiği hayvanlar olan fillere yakın, bol bol bezelye yiyerek yaşamayı hayal etmekte. İsviçre'nin Basel şehrinde ikamet etmekte. Evli, henüz çocuk sahibi değil.

Son Yazıları: Sesil Pir (Profiline git)

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Yorum Yazın