Editörden (Eylül 2016)

Merhaba Her Nefes Dostlarımız,

Her Nefes’in Eylül 2016 sayısının konusunu “Ahde vefâ” olarak belirlemek istedik. Nedenine gelince; mâlûm-u âlîniz “ahde vefâ” sözde sadık kalmak demektir. Muhteşem dinimiz, verdiğimiz sözlere sadık kalmaya çok kıymet verir. Elbette sözümüze sadık kalma gayretimiz, ezelde “Ben sizin rabbiniz değil miyim?” sorusuna verdiğimiz “Evet” (belî) cevabıyla başlamıştır. Sonra da “Halka verilen söz, Hakk’a verilen sözdür” deyişiyle, ceddimiz vasıtasıyla nesiller boyu bizlere kadar aktarılmıştır. “Söze sadık kalmak” içinde söylediğimizi yapmaktan, geleceğimizi söylediğimiz zamana/saate riyaet etmeye kadar, pek çok güzel haslet (davranış) ve edep yer alır.

Ahde vefâ, bizi ve bizden sonraki nesillerimizi daha güzel günlere taşıyacak en önemli kıymetlerimizden biridir. Biz büyüklerimizin konuşmalarında, hal ve davranışlarında bunları görme şansına ulaştık elhamdülillah. İnşallah bizler de, ceddimize lâyık olup kendi evlatlarımıza, torunlarımıza ahde vefâmızı her halimizle taşıyıp gösterebilelim.

İşte bu temmeni ile Eylül 2016 konumuzu “Ahde vefâ” olarak belirledik. Biz şanslı kullara, her halleri ile ahde vefâyı gösteren büyüklerimizi ve ceddimizi hem analım hem de ahde vefâyı onların kelâmlarıyla yeniden idrak etmeye çalışalım istedik.

Konu önemli, yazmaya çalışanlar da acemi olduğundan, hatalarımızı ve kusurlarımızı hoşgörmenizi diliyoruz. Güzel bulduğunuz her kelâm da, elbette herşeyin sahibine aittir. Sözü balla keselim ve koca sultan Hz. Mevlânâ’nın duasından bir lokma nimetlenme niyazı ile yazımızı bağlayalım.

“Ey ganî-i mutlak (her tür ihtiyaçtan uzak olan)! Ey Kerîm ü Mâbud-u bi’l-Hak (hakîkî/yegâne Kerîm ve Mâbûd)!… Dünya ve âhirette ahlâk-ı hamîde (güzel ahlâk) ve ahde vefâdan (söze sâdık kalmaktan) bizi dûr ve mehcûr (uzak) eyleme.”

min…
Yosun MATER

The following two tabs change content below.

Yosun Mater

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Yorum Yazın