Allah Şekle Bakmaz Ama Biz Bakıyoruz

Bir gün hocama sormuştum: “Hocam, yüzü peçeli, kara çarsaflı gezenler ile çok açık saçık şekilde gezenleri gördüğümde negatif düşüncelere kapılabiliyorum ve rahatsız oluyorum. Sonra da bu düşüncelerimden rahatsız oluyorum.”

Hocam sordu “Hangisi seni daha çok rahatsız ediyor?” diye. Ben de “bilmiyorum” dedim. Hocam dedi ki, “Kızım, insanlar arasında fark görmemeliyiz. Kimin Allah’ın en sevgili kulu olduğunu ve olacağını yalnız Allah bilir. Belki o gördüğün ve hakkında olumsuz düşündüğün çok açık saçık kıyafetler giyen insan belki insanlara çok hizmet eden biridir. Biliyorsun hizmet Rabbimizin en çok istediği şeylerden biri bu dünyada. O peçeli, kara çarşaflı insan da

öyle doğru olduğuna inandığı için öyle giyiniyor, belki gelenekler, çevre veya Allah’ın öyle istediğini düşündüğü için… O insanın da kalbini bilmiyorsun. Belki o da Allah’ın hizmet ehli kullarındandır. Allah şekle bakmaz, kalbe bakar, öze bakar. Biz de inşaallah insanların kalbine, özüne bakalım. İnsan kendisi gibi olmayanlara, hep farklı gözle bakar. En büyük mutluluk her şeye, herkese saygı duymaktan gelir. Allah nasip etsin cümlemize.”

Hocamla yaptığım bu konuşmadan dört-beş yıl sonra umreye gitmek kısmet oldu. Umreye gittiğimde çok şükür insanların şekli beni hiç rahatsız etmedi. Kimisi kara çarşaflıydı, kimisi peçeli, kimi daha az kapalıydı. Orada insan şekilden uzaklaşıyor… Sadece bir noktaya bakıyor: Allah aşkına… Birbirini kardeş olarak görüyor…  Hatta bir gün camide namazı beklerken, yanımda oturan bir bayanın “başın açılmış” diyerek örtümü düzeltmesi beni hiç rahatsız etmedi. Hatta onun elini öptüm. Eskiden olsa çok bozulur ve kızardım. “Görünen minnacıcık saçı sorun yapıyorlar” derdim. Ama o gün Rabbimizin sâyesinde öyle düşünmedim. “O güzel bayan, öyle doğru olduğuna inanıyor, beni korumaya çalışıyor, Allah’ını mutlu etmeye calışıyor. Ne güzel!” dedim kendi kendime.

Rabbimiz her dâim birbirimizi hoşgörebilmeyi nasip etsin. Açık kapalıyı, kapalı açığı… Rabbimiz en başta edepli olmamızı ve takva elbisesi giymemizi ve müslümanlığın şeklî kıyafetten çok öte bir şey olduğunu anlamamızı nasip etsin… İnsanları bir görmeyi, farklılıklara hürmet etmeyi, sadece ve sadece Rabbimiz için hizmet etmeyi, kalıplarımızı kırmayı Allah cümlemize nasip etsin. 

Ayşe Tezcan

 

The following two tabs change content below.

Nefes Arşiv

Nefes Akademi; tasavvufî bilginin güvenilir kaynağı...
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Yorum Yazın