Ne Haber? Açık Denize Yolculuk

Tasavvuf bir deryâdır.

Kulların o deryadan alabilecekleri, kendi kapları kadardır.

Herkes o deryaya ulaşacaktır; ancak, ismi kadar…

Ama Allah’ın cemâlini görme ve bütün isimlerini idrak etme zevkine ancak mürşitle ulaşılır.

 

Mutasavvıf yazar Cemâlnur Sargut’un Allah’ıma Sefere Çıktım, Kur’an ile Var Olmak isimli kitaplarının ardından serinin üçüncü kitabı olan Açık Denize Yolculuk, Temmuz ayında raflardaki yerini aldı.

 

Kitap, 2009, 2011 ve 2012 yıllarında Sadık Yalsızuçanlar’ın Cemâlnur Sargut ile “Açık Deniz” programındaki konuşmalarından oluşuyor ve Cemâlnur Sargut yalın, sohbet havasındaki üslûbuyla bizi tasavvuf denizine doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

 

Bu yolculukta, “Yüksüğünü benim deryama boşalt, bana katıl. Sen de derya ol…” diyen Muhammedî hakîkatin yüzyılımızdaki büyük temsilcisi Ken’an Rifâî Hazretleri’ni ve O’nun irfan sofrasından beslenerek nicelerini besleyen Sâmiha Ayverdi’yi, Meşkûre Sargut’u, sohbet halkasındaki diğer münevverleri tanıma imkânı buluyoruz.

 

Cemâlnur Sargut’un rehberliğindeki bu yolculuğumuz bununla da bitmiyor ve başta Peygamber Efendimiz (s.a.s) olmak üzere, Hz. Mevlânâ’dan Muhyiddin İbn-i Arabî’ye, Niyâzî-i Mısrî’den Harakânî Hazretleri’ne, Şâbân-ı Velî’den Ehli Beyt’e aşkla devam ediyor.

 

17 bölümden oluşan eserde “Tasavvuf bir gün akademilerde öğretilecektir” buyuran Ken’an Rifâî’nin bu vizyonunun hayata geçirilmesi yolunda atılan adımlar, yani İslâm Araştırmaları Kürsüleri ve bu gaye ile yazılan kitaplar anlatılırken Kur’ân-ı Kerîm, tasavvuf, insân-ı kâmil, aşk, şükür, miraç gibi pek çok konu da bu sayfalarda yer alıyor.

 

The following two tabs change content below.

Nefes Arşiv

Nefes Akademi; tasavvufî bilginin güvenilir kaynağı...
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Yorum Yazın