Gazze İçin Kelebek Etkisi

Antik filozof, Empedokles’e göre evrene egemen iki güç vardır: Sevgi ve nefret. Sevgi ile var olanlar daima verirler,birleştirirler.Oysa nefret ayırıcıdır; parçalar, böler ve yok eder.
Gerçek bir insan olmak, bir psikanalist ve düşünür olan Erich Fromm’a göre “olmak”la alâkalıdır. Fromm, “Sahip Olmak ve Olmak” başlıklı kitabında gerçekte bir insanın ne olduğunu sorgular.
Kendisi Yahudi asıllı bir Amerikalıdır ve muhtemelen o yıllarda Yahudi olduğundan dolayı Almanya’dan Amerika’ya göç etmek zorunda kalır. Çünkü bu mezâlime kendini çağdaş olarak nitelendiren ülkeler suskun kalmıştır. İlk düşündüğü şey, artan şiddete karşı ne yapabileceğidir. Kendince basit bir cevap bulur ve hemen bir siyasi partiye üye olur. Fakat daha sonra şunu fark ettiğini söyler: Hiçbir siyasi parti, hiçbir politika ya da ideoloji insana özgürlüğünü veremez. Bir insana özgürlüğünü yalnız hakikat verebilir.
Evet, Gazze için insanlıktan söz edebilmek çok zor. Bu savaşa sebep olanlara şu soruyu sormak isterdim: Kendi çocuklarınızın başını nasıl okşayabiliyorsunuz? Ve neden? Bir avuç toprak ya da petrol için mi? Değer mi?
Aslında Gazze bir insanlık sınavı … Çoğu insan şunu söylüyor: “Ben ne yapabilirim ki?” İşte bu umursamazlıktır asıl insanlık sorunsalı. Oysa bu dünyadaki her hareket (yaprağın yere düşmesi bile) tıpkı bir kelebek etkisi gibidir. Bazen çok cılız bir ses çok derin bir etki yaratır ve unutulmuş insanlığı uyandırır uykusundan.
Düşman diye bir şey yoktur. Biz düşmanı korkularımızı ve benliğimizi besleyerek yaratırız. Fanatiklik, ucuz politikalar insanları birbirine düşman eder. Marmara depreminde Yunanlılar canla başla koştular yardımımıza. Biz de kıtlık zamanı onlara el uzatmamış mıydık?
Tasavvuf, bize her varlığa hürmet etmeyi öğretti, ince düşünmeyi ve sevginin kendisine teslim olmayı… Yapabileceğimiz çok şey var: Sanmasınlar ki o bebekler gerçekten öldü. Biz gayret edip insanca mücâdele ettiğimiz sürece onlar hep var olacaklar…

 

Eren Bayar

 

The following two tabs change content below.

Nefes Arşiv

Nefes Akademi; tasavvufî bilginin güvenilir kaynağı...
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Yorum Yazın