Editörden (Şubat 2014)

Merhabalar dostlar,

 

Nihayet Şubat sayımız ile sizlerleyiz. Bu sayımızın konusu, her sayımızda olduğu gibi yine çok özel ve güzel. Öyle bir konu ki yazmakla tükenmeyecek ve asla vazgeçilemeyecek bir konu: “Anne”

 

Evet dostlar, bu sayımızda asla hakkını ödememizin mümkün olmadığı, Allah’ın Rahim ismine sahip, üzerine “Cennet annelerin ayakları altındadır” diye âyetler inen annelerimizden ve annelikten söz etmeye çalışacağız. Söz konusu anneler olunca elbette bizi koruyan, gözeten, eğiten ve elbette kendi canından çok seven annelerimizi anlatmada kelimeler kifâyetsiz kalıyor.

 

Bizim dünyaya gelmemize türlü zorluklar çekerek vesile olan annelerimizin bile hakkını ödememiz mümkün değilken, “annelerinizin sevgisi benim sevgim karşısında okyanusa karşı köpük mesâbesindedir” diye anlatan yüce Rabbimizin nasıl olur da hakkını ödeyebiliriz? Mânevî anlamda bizi nefsin zorluklarına, dünyaya karşı koruyan ve bizi gerçek cennete hazırlayan, çağıran, götüren ve orayı gösteren Rahman ve Rahim olan yüce Rabbimizin âlemleri kendisi için yarattığı emsalsiz peygamberimizin, bize O’nu anlatan, O’nun ilim sütünü bize cömertçe veren öğretmenlerimizin, mürşitlerimizin bir anlamda gerçek annelerimizin hakkını nasıl ödeyebiliriz?

 

Bu sayımız, aynı zamanda geçen sene bu ayda yegâne sevdiğine kavuşan, dâimî hay olan, çok özel bir Allah sevgilisinin, muhteşem bir annenin, annemizin de sene-yi devriyesini içeriyor. Bu sayı ile, hepimize her hâli ile her zaman çok şey öğretmiş, örnek olmuş, hepimizin hayatında vazgeçilmez bir yeri olan, hocasının çok sevdiği, gergef gibi işlediği öğrencisi, bizlere gerçek insanın nasıl olduğunu anlatan, gösteren, yaşayan ve yaşatan koca sultan, varlığı için şükrettiğimiz Meşkûre Sargut Hanımefendi, Meşkûre Annemizin Şeb-i Arusunun sene-yi devriyesini idrak etmeye çalışacağız.

 

Onun sınırsız hoşgörüsüne sığınarak, himmetlerinin dâim üstümüzde olması dileğiyle, hatâları ve eksiklikleri bizlere âit olarak, başta Meşkûre Annemize ve tüm annelerimize hürmet ve sevgilerimizle… Şubat sayımıza hoşgeldiniz.

 

Yosun Mater

The following two tabs change content below.

Yosun Mater

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Yorum Yazın