Editörden (Nisan 2015)

Merhaba Dostlar,

Bu ayki konumuz, “infak”, yani “karşılıksız vermek”… Yani çok da kolay olmayan bir konumuz var. Konunun neden güç olduğuna gelince, günümüz insanı için “karşılıksız vermek” herhalde yapılması en zor olan şeylerden biridir. Mâlum-u âlîniz, günümüz insanı ne yazık ki maddî değerlere oldukça düşkün. Dolayısıyla bu fikri düşünmek bile bizi zorlarken, nerede anlamak, idrak etmek ve uygulayarak, hâl haline getirmek? Sanırım tam da bu yüzden etrafımızda yardım isteyenlere bir garip bakıyor, hattâ onları göremiyor ve algılayamıyoruz.

Bana göre infak, genellikle yaptığımız gibi “Yapmak istiyorum. Yapacağım” diye başlayan, “Ben” diye devam eden bir hâl değil. Tam tersine “SEN” diyerek başlayan, “O” diyerek devam eden bir hâl. Elbette ve çok şükür ki, günümüzde hâlâ infak gibi değerleri bilenler, bilenleri anlatanlar ve bize bu kelimenin anlamnı yaşamayı öğreten büyüklerimiz ve hocalarımız var. Bu müstesnâ ceddimiz, bizim için sadece geçmişte yaşamış olanlar değil, hâlâ yaşayanlar ve dâimâ yaşayacak olan eşsiz örnekleri ve yol göstericileri oluşturuyorlar.

Bu örneklerden en önemlisi ve elbette bu hâlin doruk noktasını, hayatından, ailesinden ve her şeyinden vazgeçerek kendini Allah’a hizmete adayan peygamberimizde görüyoruz. Yaptıkları ve söyledikleri ile her nefeslerinde ve hâllerinde bizlere örnek olan Fahr-i Kâinat Efendimiz, karşılıksız vermede en mükemmel örnektir. Sadece O’nun yaptıklarını ve söylediklerini düstur edinebilsek, günümüzde ve küresel dünyamızda hiçbir sıkıntı ve kriz olmayabilirdi. Elbette Hz. Peygamber gibi sınırsız infak, biz sınırlı beşer için hiç kolay değil. Bununla beraber, merhamet sultanı Rabbimiz ve Peygamber Efendimiz bunu da kolaylaştırmışlar. Bize infakta -karşılıksız vermede- sınır olmadığını, vermenin büyüğü–küçüğü olmadığını göstermiş ve söylemişler. İhtiyacı olana malından, zamanından ve hattâ güler yüzünden vermenin ve misafirperverliğin bile karşılıksız vermek olduğunu anlatmışlar.

Evet dostlar, sözü kısa tutayım ve Her Nefes ekibi adına kusurları bizlere, güzellikleri her şeyin sahibi, o güzeller güzeli, o “En Güzel”e ait olarak, Her Nefes Nisan 2015 sayısına “İnşaallah karşılıksız vermenin ne demek olduğunu bizler de öğrenelim ve hâl edelim” duâsı ile hoşgeldiniz, safâlar getirdiniz diyoruz.

The following two tabs change content below.

Yosun Mater

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Yorum Yazın