Mütefekkir yazar Cemalnur Sargut‘un Mesnevi Şerhi dersleri her hafta Perşembe günleri Altunizade Kültür Merkezi‘nde bir öğrencisi ile beraber gerçekleştirilmektedir.

Yayın Günü: 05 Mart 2020, Perşembe
Yayın Saati: 10:00
Diğer Katılımcı: Müge Doğan

Bu dersler Nefes Yayınevi’nin sponsorluğunda www.nefesyayinevi.com/canli-yayin adresinden canlı yayınlanmaktadır.

Video Arşivi için : https://arsiv.nefesyayinevi.com/videoarsivi/

3 cevaplar
 1. Gökhan Kiper
  Gökhan Kiper says:

  Öncelikle Sayın Hocamız ve Tüm Talep Edenlere Selamlarımı sunuyorum. Hayır işinde beklememe konusundan nefsi öldürme gayretinde beklememe konusuna gelmek istedim. Nefsimle mücadele ederken hep şu şekilde beni alt ediyor: Allah’a ulaşmadan mutlak huzur yok. Allah’a ulaşmalıyım ama önce şu iş yapayım da sonra ordan Allah’a ulaşırım. Ya da Allah’a ulaşıcam diyorum ama nefsimin çok beğendiği hedefe ulaşmada Allah’a ulaşmayı ara hedef yapmışım. Mesela dini bir kitap okurken bazen de bakmışım ne kadar biliyorum deyip övünç sahibi olmuşum. Sorum şöyle olacak. Kuran’ı okuduğumuzda putlar ile ilgili bölümleri okurken kendi soyut putlarımızı düşünüp kırmalıyız. Üç Kulhu Allahu bir Elham okurken Elham çok açık ama İhlas suresinde “doğurmamıştır, doğrulmamıştır” derken ; “ne gönlümdeki bir puttan dolayı Allah’a ulaşabilirim, ne de Allah ‘ tan istifade edip gönlümdeki bir puta ulaşabilirim” gibi düşünüp nefsimle olan savaşta bu sureden güç mü almalıyım? İhlas Suresi Hz. İsa peygamberin Allah’ın oğlu olmadığını anlatıyor; fakat kendi adıma soyut putlarımı kırmak için bu sureden yukarıdaki gibi bir idrakle güç kazanmak istiyorum ama cesaret edemiyorum. Bunu yaparken Kuran’ I kendi keyfime göre yorumlama durumuna düşmekten korkuyorum. Ama bir taraftan nefsimle savaşımda bu sorunuma karşı Ihlas suresinden böyle düşünerek güç kazanmak istiyorum. Bu konuda sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Salgılarımla,

  Cevapla
 2. Aylin deniz akar
  Aylin deniz akar says:

  Canımın içi hocam..namazda son oturuş meditasyon değil mi zaten…farklı bişeyden bahsetmiyoruz ki canım hocam..bir’in içinde herşeyi Cem eden namaz’ı eda ediyoruz..
  orada -son oturuşta-uzun otururuz,ettehiyyatü okuruz ve Allah’ın selam’ını alırız…zihnimiz bedenimiz kıpırtısız halde Allah’a şahitlik ederiz..sonra dünyaya döner hizmete devam ederiz..
  Öpüyorum ellerinizden…

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Yorum Yazın