“Kulun Niyazı Mısri Niyazi” başlıklı Uluslararası Mısri Niyazi Sempozyumu 
09 Ekim 2010 – Cumartesi
AÇILIŞ TÖRENİ

Sunum: Tülin Öztürk Ekici

Türk Kadınları Kültür Derneği 2010 yılında, bir devri derinden etkilemiş olan Mısrî Niyâzî “Kulun Niyâzı, Mısrî Niyâzî” başlıklı sempozyumu gerçekleştirdi. En büyük İslâm mutasavvıflarından biri olan Mısrî Niyâzî, Ekim ayında İstanbul ve Malatya’da gerçekleştirilen uluslar arası sempozyumlarla anıldı.

Sempozyumların ilki, İstanbul’da TÜRKKAD-İstanbul tarafından 9-10 Ekim 2010 tarihlerinde Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi. İkincisi, Malatya’da Malatya Belediyesi ve TÜRKKAD-İstanbul’un ortak bir çalışması olarak, İnönü Üniversitesi’nin katkılarıyla 15-17 Ekim 2010tarihlerinde İnönü Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi ve Belediye Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Yurt içi ve yurt dışından toplam 27 araştırmacı ve akademisyenin katıldığı sempozyumlarda 35 bildiri sunuldu.

“Gelmiş geçmiş en büyük İslâm mutasavvıflarından biri olan Mısrî Niyâzî’yi bilmek, tanımak ve tevhîd anlayışını idrak etmek günümüz şartlarında, cenneti dünyada yaşama yollarını bize gösterecektir. Onun, hem akademik açıdan İslâm tasavvufundaki yerini vurgulamak, hem de keşif ilmi olan ledûn ilmini onun gönlünden dinlemek zevki ile, bu yılı mânevî şahsiyetini anmaya adadık. Ken’an-er Rifâî; ‘Kur’ân-ı Kerîm’in şerhi Mesnevî’de, Mesnevî’nin şerhi Mısrî Niyâzî Divânı’nda, biz de o şerhi İlâhiyât-ı Ken’an’da şerh ettik’ buyuruyorlar”
Cemâlnur Sargut
Türk Kadınları Kültür Derneği (TÜRKKAD)-İstanbul Şubesi Başkanı

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Yorum Yazın