North Carolina Üniversitesi (UNC) Ken’an Rifâî İslâm Araştırmaları Kürsüsü
The Ken’an Rifai Distinguished Professorship of Islamic Studies

Kürsü 12 Şubat 2009 tarihinde TÜRKKAD İstanbul tarafından kuruldu. Kürsüye Prof. Juliane Hammer atandı.Temmuz 2011’de eğitime başladı.
North Carolina Üniversitesi 1789 yılında kurulmuş olup Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk devlet üniversitesidir. 2012 verilerine göre (QC) North Carolina Üniversitesi sosyal bilimler alanında dünya üniversiteleri sıralamasında 23. sırada yer almaktadır. 2011 ABD devlet üniversiteleri sıralamasında 5. konumda yer almıştır. 2012 verilerine göre (QC) dünya sıralamasında da ilk 100’e girmektedir.
Dini Etütler Bölümünde açılan kürsü ile İslam araştırmaları konusunda lisans ve lisans üstü düzeyde dersler verilmekte ve akademik araştırmalar yapılmaktadır.

Çin, Pekin Üniversitesi Ken’an Rifâî İslâm Araştırmaları Kürsüsü
Institute for Advanced Humanistic Studies, Peking University, The Ken’an Rifai Distinguished Professorship of Islamic Studies

Kürsü 19 Ağustos 2010 tarihinde TÜRKKAD İstanbul tarafından kuruldu. Ekim 2011’de açılışı yapılarak eğitime başladı.
1898 yılında kurulan Pekin Üniversitesi, eski adıyla Pekin İmparatorluk Üniversitesi, Çin’de kurulan ilk kapsamlı devlet üniversitesidir. 2012 verilerine göre (QC) Üniversite dünya sıralamasında ilk 100 üniversite arasında olup, sosyal bilimler alanında 30. sıradadır.
Kenan Rifai İslâm Araştırmaları Kürsüsü’ne ilk sene Prof.William Chittick ve Prof. Sachiko Murata, ikinci sene ise Gholamreza Aavani atanmıştır. Beşeri Bilimler Enstitüsünde açılan kürsü ile İslam araştırmaları konusunda lisans ve lisans üstü düzeyde dersler verilmekte ve akademik araştırmalar yapılmaktadır.

0 yorumlar

Yorumla

Yorum yapmak ister misiniz?
Gelişmemizde katkınız olsun.

Bir Yorum Yazın