Editörden (Ocak 2015)

Merhabalar Dostlar,

Yeni yılın bu ilk sayısı, şimdiye kadarki tüm sayılarımız kadar güncel ve kıymetli. Ocak 2015 sayımızda konumuz “Tasavvuf ve Aile Anlayışı”. Bu sayıda dilimiz döndüğünce, Türk ve İslâm aile anlayışını çocuklarımıza ne öğrettiğimize ve bu arada bizlerin neler öğrendiğimize, ne kadar öğrendiğimize bakalım ve tefekkür edelim istedik.

Bir nebze değerlerimizi, geleneklerimizi, kültürümüzü öğrebildiysek, bunu yeni neslimize, medyatik, bilişim-bilgisayar teknolojisi uzmanı çocuklarımıza “ne kadar vermeyi denedik-deniyoruz?” diye soralım istedik. Biz ne kadar bilebildik ve aktarabildik/ aktarabiliyoruz diye bir düşünelim, hâlimizle yüzleşelim istedik. Elbette eksik hâlimiz, bilgimiz ve kaplarımız ile bu işe giriştik. Dolayısıyla ettiğimiz kelâmların, eksiklikleri de, kusurları da bize ait; hoşgörün lütfen.

Bu şekilde, yeni neslin ceddimizin bize bıraktıkları emânetleri hatırlamaları için vesile oluruz inşaallah. Kalemlerimizi elimize aldık ve gönüllerimize düşenleri aktarmaya çalıştık. Yetmedik-yetemedik elbet, yine ve her zamanki gibi yolundayız dedik, diyoruz ve sözü Sâmiha Ayverdi’nin bu konuyu çok güzel özetleyen öğütleri ile noktalıyoruz:

“Çocuklarınıza ellerinden geldiği kadar etraflarına iyilik yapmayı, şefkat ve muhabbet göstermeyi, hoş görmeyi ve affetmeyi, nankörlük etmemeyi, akıllarından ve duygularından başkalarına pay çıkarmayı ve keseleriyle de iyilik etmeyi kendi yaşadığınız hayat yoluyla bizzat gösterip örnek olun. Kezâ, kendi çektiğiniz ızdırap ve acıları başkalarına çektirmemenin insanoğlunun varabileceği ulvî duraklardan biri olduğunu öğretin.”

“Dünyanın bir okul olduğunu ve hayatın sonuna kadar da imtihanın biri biterken ötekinin başladığını, onun için de, dâimâ uyanık ve kendi kendini hesaba çekenlerden olmanın, bahtiyarlığın ta kendisi olduğunu da gene siz gösterin.”

“Dil ne kadar güzel sözler söylerse söylesin, fiil ve hareketlerin tesiri ile asla yarışamaz.”

O sultanlara bir nebze lâyık olmak dileğiyle, yeni sayımıza hoşgeldiniz, safâlar getirdiniz.

 

The following two tabs change content below.

Yosun Mater

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Yorum Yazın